michalina/ Luty 4, 2019/ Książki/ 0 comments

Czytanie książek to moje drugie ulubione zajęcie zaraz po bieganiu 😀 . Niedawno przy okazji półmaratonu gliwickiego wpadła mi w ręce pozycja ” Ulrta. Dobiegniesz dalej niż myślisz ” Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego.

Po ostatnich zawodach UTMB, które z wypiekami na twarzy śledziłam w internecie, zakochałam się w ultra biegach ! Niestety na chwilę obecną miłość ta jest czysto platoniczna, a realizacja tego marzenia musi jeszcze poczekać 😉 .

Niemniej jednak przygotowuje się mentalnie do pokonania dystansu ultra 😀 . Pierwszy krok to nakręcić się psychicznie 😀 . Czy ta książka mnie nakręciła? Of course … 😀 . I to jeszcze jak !

Jest to takie małe kompendium wiedzy o ultra świecie. Każdy początkujący zadaje sobie masę pytań: czy dam radę,  jak trenować, co jeść itp. ……..
Czy znajdziemy odpowiedzi na te pytania w książce? Poniekąd tak.

Książka podzielona jest na 12 rozdziałów. Każdy z rozdziałów dotyka innego zagadnienia. Znajdziemy tutaj m.in. porady dotyczące trenowania, informacje o sprzęcie must have oraz porady doświadczonych ultrasów.

Ale oprócz praktycznych wskazówek znajdziecie tutaj również historię ultra biegów w Polsce, relacje z niektórych zawodów odbywających się w naszym kraju oraz opisy tych najważniejszych imprez. Dla zainteresowanych autorzy spisali również kalendarz biegów ultra.

W ” Ulrta. Dobiegniesz dalej niż myślisz ” autorzy przedstawili również sylwetki niektórych ultrasów. Dowiadujemy się jakie motywy nimi kierowały, ich odczucia oraz porady dla nowicjuszy.

V. Domaradzka i R. Zakrzewski zasięgnęli również opinii o bezpieczeństwie (i niebezpieczeństwie) biegów ultra na nasz organizm u lekarzy specjalistów. Swoją opinię wyraził kardiolog, ortopeda oraz psycholog. Na pewno nie jednego biegacza zainteresuje jaki wpływ na nasze ciało ma tak długi dystans.

Książkę zdobią dodatkowo przepiękne zdjęcia z tras ultra biegów.  Dzięki temu możemy liznąć nieco tej ultra magii 😀 .

” Pamiętaj, że każdy krok na trasie ma dawać Ci szczęście. Meta i upragniony medal stanowią tylko jego ostatni akcent, są symbolem i wspaniałą pamiątką.” *

Według mnie nie jest to typowy nudny poradnik. Książkę czyta się jak wspaniałą opowieść, gdzie czytelnik przeżywa razem z autorami ich przygodę na ultra ścieżkach 🙂 . Przeżywamy, poznajemy i uczymy się jak biegać ultra dystanse bez narażenia swojego zdrowia.

Myślę, że pozycja jest warta polecenia. Dla mnie książka ” Ulrta. Dobiegniesz dalej niż myślisz ” była świetną propozycją na jesienne długie wieczory 🙂 .

*cytat z książki ” Ulrta. Dobiegniesz dalej niż myślisz ” V. Domaradzkiej i R. Zakrzewskiego

Ona

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>